Cyberbezpieczeństwo w wersji smart
Wraz z postępem w cyfryzacji gospodarki rosną wyzwania dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Wchodzimy w erę „smart security”.
Nowe technologie wspierają rozwój firm i gospodarek, ale w rękach cyberprzestępców służą również do kradzieży danych. To o tyle istotne, że rośnie tempo, w jakim nowe technologie rozwijają się wraz z nadejściem sieci komórkowej nowej generacji – 5G. Z dylematem tym mają do czynienia dziś zarówno szefowie przedsiębiorstw prywatnych, państwa i samorządy, inwestujący w nowe rozwiązania z zakresu tzw. internetu rzeczy (IoT).
Z jednej strony zdają sobie sprawę, że urządzenia IoT, takie jak kamery IP, routery, inteligentne czujniki itp.), to dodatkowe oszczędności. Dzięki nim można efektywniej sterować ruchem drogowym, oświetleniem ulicznym, centralnym ogrzewaniem, dostawami energii elektrycznej czy zasobami wody pitnej. Z drugiej strony, tam, gdzie działają inteligentne systemy teleinformatyczne, rośnie ryzyko ataku hakerskiego.
Wrażliwa inteligencja
– Za każdym razem, gdy urządzenie jest określane jako „inteligentne”, jest ono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta