Jak skutecznie budować odporność miast
Efekty niekorzystnych zmian klimatycznych skupiają się w miastach. Wyzwaniem jest dziś efektywne przygotowanie ich na te zmiany. Dlatego coraz częściej mówimy o rezyliencji miejskiej – urban czy city resilience.
Współczesny świat stanął w obliczu negatywnych zmian klimatycznych. Miasta, regiony i całe kraje mierzą się z falami upałów, nawalnych deszczy czy długotrwałych susz w niespotykanej wcześniej skali. Społeczność międzynarodowa, świadoma konieczności przeciwdziałania tym zmianom, wdrożyła szereg działań związanych z przestawienia światowej gospodarki na tory zrównoważonego rozwoju.
Przejawem takiego myślenia jest porozumienie paryskie osiągnięte przez wszystkie 195 państw uczestniczących w 2015 r. w szczycie klimatycznym (COP21) w stolicy Francji. Rządy krajów-sygnatariuszy zobowiązały się do zatrzymania wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 st. C w porównaniu z poziomem z epoki przedprzemysłowej i dołożenia starań, by wzrost ten nie przekroczył 1,5 st. C. Jak alarmują eksperci, globalne ocieplenie przekraczające 1,5 st. C może mieć bowiem poważne skutki, takie jak niszczycielskie pożary czy podniesienie się poziomu mórz i oceanów – nieodwracalne, nawet gdyby później udało się doprowadzić do obniżenia temperatury. Zagrożona może być kluczowa infrastruktura, jak i sieć powiązań systemowych i międzyludzkich, nie wspominając o utracie różnorodności biologicznej.
Cel: zrównoważony rozwój
Państwa Unii Europejskiej poszły o krok dalej i postanowiły, że Wspólnota podejmie działania, dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta