Plastikowy problem nadal w impasie
W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać prawnie wiążący dokument, na mocy którego możliwe będzie powstrzymanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Jednak negocjacje pod egidą ONZ utknęły.
Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi od lat stanowi jedno z największych wyzwań w kontekście ochrony środowiska. Wyjątkowo szybki wzrost ich światowej produkcji rozpoczął się już w latach 50. ubiegłego wieku, a w ciągu kolejnych 70 lat roczna produkcja wzrosła niemal 230-krotnie.
Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2019 roku na świecie wyprodukowano 460 mln ton plastiku, co wygenerowało 1,8 mld ton emisji gazów cieplarnianych, czyli 3,4 proc. światowych emisji. Oczekuje się, że do 2050 roku produkcja tworzyw sztucznych może przekroczyć nawet miliard ton rocznie, a do 2060 roku pochodzące z niej emisje sięgną 4,3 mld ton.
Pierwsza runda negocjacji bez sukcesu
W marcu Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska zadecydowało o rozpoczęciu negocjacji w sprawie światowego porozumienia, mającego stanowić skuteczną broń w walce z redukcją zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Pierwsza z pięciu zaplanowanych sesji Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego (INC) odbyła się na przełomie listopada i grudnia w Punta del Este w Urugwaju, gdzie spotkało się ponad 2000 delegatów ze 160 krajów. W trakcie tej początkowej rundy negocjacji nie udało się jednak uzgodnić wspólnego stanowiska,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta