Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótsza dniówka przez brak ogrzewania

08 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Barbara Pawełko-Czajka

Pracownik może wnioskować o skrócenie czasu pracy w związku z niskimi temperaturami. A jeśli stwarza to zagrożenie dla jego zdrowia lub życia, nawet przerwać pracę.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650) w § 15 przewiduje, że pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracodawca osiąga ten stan poprzez działania polegające na zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia, odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza czy zabezpieczenia przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami szkodliwymi dla zdrowia.

Za czynniki szkodliwe w miejscu wykonywania pracy uznaje się m.in. wysoką temperaturę. A jak to wygląda w przypadku niskich temperatur?

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. Pod uwagę bierzemy metody pracy i niezbędny wysiłek fizyczny. Minimalna temperatura różni się w zależności od miejsca wykonywania pracy.

Pomieszczenie pracy

Przez pomieszczenie pracy rozumie się pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym wykonywana jest praca. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12440

Wydanie: 12440

Spis treści
Zamów abonament