Szpital nie ma wolnej ręki w ustalaniu wynagrodzeń
Pracodawca nie mógł zmienić od lipca wymaganych od pielęgniarek kwalifikacji, by płacić mniej.
Płace w szpitalach nie są ustalane w sposób sprawiedliwy, nie zależą bowiem od okoliczności obiektywnych, takich jak wykształcenie, staż pracy czy doświadczenie. Pracodawcy dowolnie przyporządkowują pracowników do grup zawodowych. Na ich decyzje wpływa w głównej mierze sytuacja finansowa. Tak nie powinno być w państwie prawa. To sedno wyroku Sądu Rejonowego w Łomży.
Waga wykształcenia
– 36 pielęgniarek wniosło pozwy do sądu, dochodząc zapłaty 500 zł do wypłaty za lipiec. Na razie w 18 sprawach sąd nakazał wypłatę tej kwoty, nadając rygor natychmiastowej wykonalności. Wyroki zapadły bez rozprawy. Oczywiście będziemy składać odwołanie – komentuje Bożena Grotowicz, dyrektor szpitala w Wysokiem Mazowieckiem.
Sąd rozpatrywał sprawy pielęgniarek, które od lipca nie otrzymały znacznej podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Panie są zatrudnione w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem na stanowisku „pielęgniarka specjalistka”. Każda posiada tytuł magistra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta