Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wodór nowym paliwem transformacji energetycznej

08 grudnia 2022 | Prawo co dnia | Aleksandra Wałach Mateusz Stańczyk

Przyczyną tego, że wodór jest w ogóle przedmiotem zainteresowania władz Unii Europejskiej i Polski, jest jego potencjał klimatyczno-polityczny.

Wodór to już nie odległa przyszłość. To nowa droga do ekotransformacji. Jest on istotnym punktem w strategii energetycznej Unii Europejskiej. W Polsce we wdrożeniu tego zielonego paliwa na szerszą skalę ma pomóc Polska Strategia Wodorowa, która wytycza kierunki i cele dla rynku wodoru, zmiana prawa energetycznego oraz planowana nowa ustawa o promowaniu wytwarzania wodoru ze źródeł niskoemisyjnych.

Warto zaznaczyć dwie kwestie. Po pierwsze, trzeba powiedzieć o ograniczeniach związanych z wykorzystaniem wodoru w gospodarce. Nie jest on źródłem, lecz nośnikiem energii (paliwem). Do jego wyprodukowania potrzeba znacznych ilości energii, a w kluczowych procesach również wody.

Spośród wielu metod otrzymywania wodoru obecnie w Europie przede wszystkim można mówić o dwóch sposobach:

– pierwszym są procesy wysokoemisyjne polegające na tzw. reformingu parowym (jest to kierunek klimatycznie i politycznie niepożądany),

– drugim jest elektroliza zasilana energią elektryczną produkowaną przez odnawialne źródła energii (to kierunek promowany przez Unię Europejską oparty na założeniu istnienia nadwyżek produkcji energii elektrycznej).

Dodatkowo dziś cały cykl od wytworzenia po wykorzystanie wodoru w gospodarce ma poważne ograniczenia w zakresie efektywności energetycznej. Starty energii w całym cyklu wykorzystania wodoru, obejmującym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12440

Wydanie: 12440

Spis treści
Zamów abonament