Przyjęcie spadku i obowiązek podatkowy
Odnowienie niezgłoszonego do opodatkowania obowiązku podatkowego w związku z nabyciem spadku nie implikuje po stronie spadkobiercy obowiązku złożenia zeznania podatkowego.
Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn zostało uregulowane w art. 6 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (DzU z 2021 r., poz. 1043 ze zm.; dalej: u.p.s.d.).
Analiza uregulowań zawartych w tym przepisie wskazuje, że moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy, jest różny w zależności od tego, jakie nieodpłatne przysporzenie majątkowe podlega opodatkowaniu; co do zasady jest to moment uzyskania przysporzenia.
Dziedziczenie majątku
W niektórych jednak przypadkach – m.in. w sytuacji nabycia w drodze dziedziczenia – data zaistnienia obowiązku podatkowego jest przesunięta w przyszłość, tzn. poza moment, w którym rzeczywiście doszło do realizacji przez podmiot podatkowy zachowania będącego przedmiotem opodatkowania (uzyskania nieodpłatnego przysporzenia majątkowego objętego zakresem przedmiotowym podatku od spadków i darowizn).
Obowiązek podatkowy nie powstaje tu w chwili śmierci zmarłego (otwarcia spadku), która w sensie prawa cywilnego skutkuje nabyciem spadku przez spadkobierców. Według art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. w takim przypadku obowiązek podatkowy został wyznaczony na chwilę przyjęcia spadku. Należy mieć na uwadze, że i ta reguła może ulegać modyfikacji. Jak stanowi art. 6 ust. 4 u.p.s.d., jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta