Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należności – rodzaje, sposób wyceny i prezentacji w sprawozdaniu

14 grudnia 2022 | Rachunkowość | Michał Wojna

Należności są jednym z kluczowych elementów determinujących wartość aktywów spółki. Ich złożoność i zróżnicowanie, a także podatność na utratę wartości może powodować duże problemy w odpowiedniej wycenie i prezentacji w sprawozdaniu finansowym. Na dodatkowe trudności w procesie szacowania należności ma także wpływ toczący się obecnie konflikt zbrojny na Ukrainie.

Wynikiem działalności każdej jednostki gospodarczej, której podstawowym celem jest osiąganie możliwie maksymalnych przychodów, jest powstawanie należności. W akcie prawnym jakim jest ustawa o rachunkowości nie znajdziemy jednoznacznej definicji należności. Termin jest powiązany z generalną definicją aktywów, według której są to „kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych”. W przypadku należności będzie to w praktyce uprawnienie do otrzymania w określonym terminie świadczenia pieniężnego lub rzeczowego od dłużnika.

Rodzaje należności

Podstawowym kryterium podziału należności jest kryterium wymagalności, które dzieli je na:

∑ długoterminowe – stają się one wymagalne w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego, najczęściej dotyczą one operacji z odroczonym terminem spłaty lub takich, w których występuje płatność ratalna; w pozycji tej ujmowane są również kaucje przekazane właścicielowi przez jednostkę gospodarczą, w ramach wynajmu budynku lub lokalu;

∑ krótkoterminowe - stają się one wymagalne w ciągu jednego roku od dnia bilansowego; zgodnie z ustawą o rachunkowości obejmują one ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz z tytułu innych należności niezaliczonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12445

Wydanie: 12445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament