Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Jest krok w stronę KPO

14 grudnia 2022 | Pierwsza strona | Anna Słojewska

Komisja Europejska wstępnie akceptuje propozycje zmian prawnych, które mają umożliwić uwolnienie pieniędzy z KPO – dowiaduje się nieoficjalnie „Rz” ze źródeł w Brukseli.

Jak pisaliśmy, w ostatnich dniach PiS za priorytet postawił sobie załatwienie tej sprawy przed końcem roku, żeby uwolnić tak potrzebne Polsce miliardy euro. Od kilku tygodni trwały negocjacje z Brukselą mające potwierdzić, czy szykowane w Polsce zmiany prawa KE uzna za wypełnienie kamieni milowych dotyczących wymiaru sprawiedliwości i zapisanych w KPO. Takie potwierdzenie we wtorek rząd dostał. Teraz kluczowe jest, żeby zmiany w tej formie zaakceptował Sejm, potem Senat i podpisał prezydent. Gdy to się stanie, Polska będzie mogła wysłać wniosek o pierwszą płatność 4,2 mld euro, a pieniądze powinny popłynąć pod koniec I kwartału 2023 r. Polski KPO to w sumie 35,4 mld euro: 23,9 mld dotacji i 11,5 mld pożyczek.

Gorsza jest sytuacja Węgier, którym nie udał się szantaż w postaci blokowania pomocy finansowej dla Ukrainy. Ostatecznie ustąpiły, mimo że UE zdecydowała o zamrożeniu aż 6,35 mld euro, czyli jednej trzeciej polityki spójności.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12445

Wydanie: 12445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament