Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Natychmiast zakończyć wojnę

14 grudnia 2022 | Rzecz o polityce | Krzysztof Szumski
Przyczyny brutalnej i okrutnej agresji Rosji na Ukrainę są bardzo złożone i wielowątkowe. Na zdjęciu: zniszczona w ataku rakietowym miejscowość Drużkiwka w obwodzie donieckim.
autor zdjęcia: Aris Messinis/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Przyczyny brutalnej i okrutnej agresji Rosji na Ukrainę są bardzo złożone i wielowątkowe. Na zdjęciu: zniszczona w ataku rakietowym miejscowość Drużkiwka w obwodzie donieckim.
autor zdjęcia: wnp.pl
źródło: Rzeczpospolita

Kierownictwo UE i rządy państw członkowskich powinny bronić strategicznych interesów.

W „Rzeczpospolitej” z 30 listopada został zamieszczony artykuł redaktora Bogusława Chraboty pod tytułem: „Ryzykowna wizja wojny”. Artykuł jest poświęcony książce prof. Grzegorza W. Kołodki „Wojna i pokój”, gdzie poruszona jest kwestia wojny na Ukrainie i już istniejące oraz możliwe jej konsekwencje dla świata, a szczególnie dla Europy. Autor recenzji w eleganckim i fachowym stylu omawia wspomnianą książkę, jednak trudno się zgodzić z kilkoma z jego ocen.

Autor klasyfikuje prof. Kołodkę w pobliżu „politycznych realistów” typu Henry Kissinger i John Mearsheimer, co może być swego rodzaju krytyką, ale nie dodaje, że prof. Kołodko, dzięki głębokiej wiedzy ekonomicznej i praktyce kierowania gospodarką średniego kraju europejskiego w niezwykle złożonej sytuacji politycznej i gospodarczej, posiada o wiele bardziej kompleksowe spojrzenie na przyczyny, a szczególnie na możliwe skutki obecnej dramatycznej wojny na Ukrainie. Właśnie to doświadczenie, w tym wyczulenie na reakcje społeczne, oraz wiedza i praktyka gospodarcza pozwoliły na podjęcie tego niezwykle trudnego tematu i na odważenie się na sugerowanie rozwiązań budzących jeszcze ciągle zdziwienie, a nawet oburzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12445

Wydanie: 12445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament