Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta faktury VAT – liberalizacja przepisów czy rewolucja

14 grudnia 2022 | Rachunkowość | Damian Kaźmierczak

Faktura korygująca jest niezwykle istotnym dowodem księgowym, wystawianym w celu podania właściwych, prawidłowych oraz zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, które decydują o rzetelności wystawionego dokumentu. Przypominamy zmiany w zakresie wystawiania i rozliczania faktur korygujących w księgach, które weszły w życie w 2022 r.

Przepisów dotyczących faktur należy szukać w ustawie o podatku od towarów i usług, czyli w ustawie o VAT, z której można się dowiedzieć, czym jest faktura i faktura korygująca, kiedy i w jaki sposób należy je wystawiać. Ustawa uściśla także, w którym okresie rozliczeniowym powinno się je rozliczyć – w okresie bieżącym, czyli w momencie wystawienia faktury korygującej, czy też w okresie historycznym, czyli w czasie, kiedy miała miejsce pierwotna transakcja korygowana.

Istotą faktury korygującej jest korekta faktury pierwotnej w taki sposób, aby dokumentowała rzeczywisty przebieg zdarzenia gospodarczego. W praktyce podatnik wystawia fakturę korygującą w przypadku, gdy po wystawieniu faktury wystąpiły zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury pierwotnej lub okazało się, że wystawiona faktura zawiera błędy. Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT podatnik wystawia fakturę korygującą w sytuacji, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej: podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w dokumencie uległa zmianie, dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty lub stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.

Elementy faktury

Zawartość faktury korygującej reguluje art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, w myśl którego powinna zawierać: numer kolejny oraz datę jej wystawienia;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12445

Wydanie: 12445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament