Jak skutecznie chronić tajemnicę przedsiębiorstwa
Firmowe know-how należy odpowiednio zabezpieczyć przed nieuprawnionym ujawnieniem osobom trzecim.
Współcześnie większość przedsiębiorców zdaje już sobie sprawę z tego, jak istotną częścią majątku przedsiębiorstwa są składniki niematerialne: własność intelektualna, szeroko pojęty know-how, baza kontaktów i klientów itp. Z uwagi na ich wartość dla przedsiębiorstw te składniki majątku wymagają ochrony przed kradzieżą w nie mniejszym stopniu niż wyposażenie biura czy fabryki. I tak jak w biurze lub w hali produkcyjnej instaluje się zabezpieczenia antywłamaniowe, tak również know-how należy odpowiednio zabezpieczyć przed nieuprawnionym ujawnieniem osobom trzecim. Jak zatem zapewnić ochronę informacji niejawnych przedsiębiorstwa przed nieuprawnionym ujawnieniem?
Warto na początek podkreślić, że nie każda informacja niejawna, którą przedsiębiorca uważa za istotną, będzie podlegać ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa; a także, że ochrona ta nie jest bezwzględna i wymaga podjęcia przez przedsiębiorcę pewnych działań.
7
Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa?
W praktyce obrotu gospodarczego powszechna jest praktyka zastrzegania jako tajemnicy przedsiębiorstwa niemal wszystkich informacji dotyczących przedsiębiorcy. W NDA (umowach o poufności informacji niejawnych) czy w klauzulach poufności w innych umowach często spotyka się zapisy, w myśl których tajemnicą przedsiębiorstwa są wszelkie informacje dotyczące przedsiębiorcy, jego organizacji, personelu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta