Interes osób trzecich w biznesie. Wyzwanie dla zarządu
Czy realizując strategię ESG, członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą się narażać na odpowiedzialność odszkodowawczą?
W ostatnim czasie coraz więcej spółek w swoich działaniach uwzględnia strategię z zakresu ESG. Hasło to jest coraz bardziej popularne. W praktyce strategia ESG sprowadza się do uwzględniania w działalności gospodarczej czynników zrównoważonego rozwoju w zakresie środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego (z języka angielskiego: Environmental, Social and Governance). Innymi słowy, działania ESG nakazują brać pod uwagę nie tylko czynniki stricte finansowe i postulat maksymalizacji zysku przy prowadzeniu spraw spółki, ale zgodnie z tą filozofią spółka powinna też uwzględniać interes osób trzecich (np. klientów, dostawców, szeroko pojętego społeczeństwa).
Na gruncie polskich przepisów obowiązek ujawniania informacji niefinansowych przewiduje ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości, która implementuje do polskiego ustawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE w sprawie ujawniania danych niefinansowych i informacji na temat różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy. Obowiązek ujawniania informacji niefinansowych dotyczy obecnie dużych podmiotów, będących jednostkami interesu publicznego, które zatrudniają więcej niż pięćset osób, a także spełniają przesłanki dotyczące przychodu oraz sumy bilansowej. W takim przypadku podmioty te muszą ujawniać informacje dotyczące zagadnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta