Jak chronić prawa autorskie zapisane w fabrycznej linii
Warto zadbać o status prawny programów komputerowych w maszynach i urządzeniach firmy.
Programy komputerowe stają się niezbędnym elementem coraz większej liczby produktów, a wraz z ich powszechną obecnością pojawiają się także problemy prawne dotyczące ukształtowania relacji między podmiotami zaangażowanymi w produkcję danego sprzętu.
Mam tu na myśli zarówno produkty dostępne na rynku dla konsumentów, w których poza samym przedmiotem zawarty jest program komputerowy do jego obsługi, jak i produkty wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorców w celu wytworzenia towarów różnego rodzaju, czyli np. maszyny stanowiące element linii produkcyjnych. Tej drugiej sytuacji chciałbym poświęcić poniższe rozważania, zaznaczając jednak, że duża część problemów będzie wspólna dla obu przypadków.
Prawo do wszystkiego
Oczywiście z perspektywy przedsiębiorcy korzystającego z danego urządzenia (zamawiającego), w którym zawarte jest oprogramowanie, istotne jest zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa prawnego. Z reguły podmioty takie oczekują nabycia od swoich dostawców pełni praw do wszystkiego, co otrzymują, w tym praw autorskich do programu komputerowego. Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla zamawiającego, jednak w wielu sytuacjach jest ono całkowicie nie do zaakceptowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta