Jak przeprowadzić waloryzację umowy PPP
Dziś waloryzacja umowy partnerstwa publiczno-prywatnego jest koniecznością. Proces ten przebiega nieco inaczej, niż w przypadku zamówień publicznych. Liczą się przede wszystkim postanowienia samej umowy.
Trudności gospodarcze wpływają na każdą umowę, w tym odnoszącą się do partnerstwa publiczno-prywatnego. PPP pozwala na oszczędności przy osiągnięciu wysokiego poziomu wykonania danego zadania. Jest to umowa zawierana na wiele lat, co powoduje konieczności przewidzenia rożnego rodzaju mechanizmów pozwalających reagować na niespodziewane sytuacje. Dlatego waloryzacja tych kontraktów jest ważnym I trudnym zdaniem.
Podział ryzyk
Jednym z kluczowych zagadnień umowy PPP jest przyjęty podział ryzyk. Wynika to z definicji PPP w art. 1 ust. 2 ustawy o partnerstwie, zgodnie z którym PPP polega na wspólnej realizacji przedsięwzięcia opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Biorąc pod uwagę to, że w formule tej realizuje się inwestycje infrastrukturalne, budowę dróg, szpitali, szkół, obiektów rekreacyjnych – to przeważnie na partnera prywatnego przenosi się dwa ryzyka: budowy oraz dostępności lub popytu.
W ramach pierwszego z nich wyróżnia się kwestie, które zwyczajowo składają się na proces inwestycyjny – od zaprojektowania, po realizację, aż po oddanie do użytkowania. Partner prywatny rzadko odpowiada za ryzyka, którymi nie jest w stanie samodzielnie zarządzać. Chodzi zwłaszcza o załatwianie formalności dla inwestycji, np. otrzymanie pozwolenia na budowę. Standardowym rozwiązaniem jest przyjęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta