Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielony okręg przemysłowy Polska

17 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Mikołaj Budzanowski
autor zdjęcia: R. Gardzinski
źródło: Rzeczpospolita

Nowe inwestycje przemysłowe powstaną tylko pod warunkiem gwarancji dostaw zielonej energii lub wodoru. Europejskim megatrendem stała się już produkcja zielonej stali i aluminium oraz komponentów bateryjnych.

Polski przemysł stoi przed wyzwaniem dotyczącym przyszłych inwestycji, gdyż wraz z wdrażaniem kolejnych regulacji, w tym raportowania ESG (Environmental, Social and Corporate Governance), europejskie firmy będą musiały wywiązywać się z zobowiązań dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Podejście do ESG stanie się więc w najbliższych latach jednym z czynników decydujących o pozycji polskiego biznesu na arenie międzynarodowej, w szczególności zaś kluczowy będzie tzw. zakres trzeciego protokołu GHG (Greenhouse Gas Protocol) dotyczący emisji pośredniej w ramach łańcuchów dostaw.

Wobec tego europejscy inwestorzy przemysłowi, zmierzając do objęcia roli lidera w różnych segmentach produkcyjnych, takich jak np. stal, ruszają z projektami z zagwarantowanym w 100 proc. dostępem do wodoru lub OZE. Europejskim megatrendem w planowaniu przemysłowym stała się już produkcja zielonej stali i aluminium oraz komponentów bateryjnych. Podobne procesy zachodzą w sektorze motoryzacyjnym.

Jeżeli nowoczesne fabryki nie będą opierać produkcji w 100 proc. na zielonej energii, to nie znajdą wśród zachodnich konsumentów nabywców na swoje produkty. Ponadto warunkiem ich przetrwania jest stabilne i przewidywalne środowisko działania, bez ryzyka zmienności cen, tak uciążliwej w przypadku miksu węglowo-gazowego. Dlatego coraz większą popularność zyskuje mechanizm PPA (Power Purchase Agreement),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12472

Wydanie: 12472

Spis treści
Zamów abonament