Naruszenie prawa do znaku: czas ma znaczenie
Jak nie utracić roszczeń na skutek swojej bierności lub tolerowania cudzych działań?
Prawo znaków towarowych przewiduje szczególne skutki, jeśli podmiot prawa do wcześniejszego znaku przez pięć lat toleruje używanie innego zarejestrowanego znaku towarowego (zgłoszonego w dobrej wierze). W takim przypadku następuje swoista legalizacja korzystania z oznaczenia przez drugi podmiot (nie można zakazać mu jego używania oraz podnosić względem niego wszelkich roszczeń, w tym odszkodowawczych, opartych na przepisach regulujących ochronę znaków towarowych – regulacja ta wpływa także na interpretacje czynów nieuczciwej konkurencji, dotyczących korzystania z oznaczeń (o czym szczegółowo pisałem w artykule pt. „Przyzwolenie na korzystanie z oznaczenia i »prawo używacza uprzedniego renomy« – na styku znaków towarowych i zwalczania nieuczciwej konkurencji” [w:] „In varietate concordia. Księga jubileuszowa Profesora Ryszarda Skubisza”, Warszawa 2022).
Skutek akceptacji korzystania przez inny podmiot ze znaku naruszającego prawa do naszego znaku jest zatem niezwykle daleko idący. Po upływie pięciu lat oba oznaczenia będą funkcjonowały na rynku i oba podmioty będą pozbawione możliwości sprzeciwienia się temu.
W związku z powyższym należy zwrócić uwagę na dwa istotne elementy prowadzące do akceptacji przez system prawny sytuacji współistnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta