Suwerenność UE rodem ze Szwecji
Położona za kręgiem polarnym Kiruna wyrasta na przyczółek suwerenności europejskiej. To nadzieja na zieloną i kosmiczną rewolucję w Unii.
Mimo mroźnej zimy roboty budowlane w 23-tysięcznej Kirunie idą pełną parą. Trzeba przygotować mieszkania i domy dla kilku tysięcy osób, które wyprowadzą się z obecnego do nowo tworzonego centrum. Powstaje nowa szkoła i szpital, basen i centrum handlowe. Tylko kościół, podobnie jak 40 zabytkowych domów z przełomu XiX i XX wieku zostanie zachowanych i przewiezionych na specjalnie w tym celu budowanych torach ze starego do nowego centrum.
Tę imponującą operację przeprowadzki wymuszają plany LKAB – największej w Europie firmy wydobywającej rudy żelaza. W starym centrum na niektórych budynkach pojawiły się pęknięcia, ale – co więcej – pod nim zidentyfikowano cenne minerały.
Według ostatnich analiz to największe potwierdzone w UE złoża metali ziem rzadkich. Odkrycia dokonane przez szwedzkich inżynierów zbiegają się w czasie z wołaniem Brukseli o odbudowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta