Jawność ma swoje ograniczenia
Jakie cenne informacje mogą być ujawnione w ramach społecznej kontroli wydatkowania środków publicznych.
Firmy, które nie brały udziału w procedurze przetargowej ani nie realizują umowy o zamówienie publiczne, i tak mają prawo dostępu do części dokumentów konkurencji. Specyfika tego sektora – czyli podmiot publiczny w roli zamawiającego, który finansuje swoje zakupy ze środków publicznych – pozwala na dość dokładne przyjrzenie się procesowi realizacji zamówienia publicznego, także przez niezwiązane z daną inwestycją podmioty trzecie.
Szczegółowe uregulowanie dotyczące możliwości uzyskania informacji publicznej określa ustawa o dostępie do informacji publicznej („uodp”). Ważne regulacje w tym zakresie zawiera również ustawa – Prawo zamówień publicznych. W niektórych przypadkach warto też odnieść się do samej Konstytucji RP, w której zagwarantowane jest prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej.
Obywatel ma też możliwość uzyskiwania informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Naprzeciw uzyskiwaniu informacji na temat innych podmiotów aktywnych na rynku zamówień publicznych wychodzą również przepisy unijne, takie jak traktaty o Unii Europejskiej czy rozporządzenie Parlamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta