Reparacje wojenne: nie wczoraj, nie dziś i nie jutro
Dyplomacja polska i niemiecka nie znalazły na razie sposób, aby nad naszym tysiącletnim sąsiedztwem zatriumfowała prawda, pokój i przede wszystkim sprawiedliwość.
Rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w sprawie reparacji – to odpowiedź Niemiec na polską notę dyplomatyczną w sprawie ponad 6 bilionów złotych za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. Jednocześnie 75 proc. Niemców uważa, że ich kraj nie powinien płacić Polsce reparacji wojennych. Niespodzianki nie ma i nie było.
Raport Służb Naukowych Bundestagu
Już w 2017 r. Służby Naukowe Bundestagu przygotowały dokument związany z zagadnieniem niemieckich reparacji dla Rzeczypospolitej Polskiej za szkody wynikające z drugiej wojny światowej. Raport nosi tytuł: Podstawy i ograniczenia prawnomiędzynarodowe reparacji wojennych ze szczególnym uwzględnieniem relacji niemiecko-polskiej. Już we wprowadzeniu można przeczytać, że Polska w 1953 r. wiążąco zrezygnowała ze spłaty reparacji. W raporcie odnotowano co prawda, że strona polska przedstawiła wiele argumentów stawiających pod znakiem zapytania skuteczność prawną tych oświadczeń, jednak prawnicy niemieccy uznali, że dla prawa międzynarodowego argumenty te nie są przekonujące i rząd polski mógł składać oświadczenia wiążące w prawie międzynarodowym. Argumentacja, iż oświadczenie złożone pod przymusem albo z innych powodów byłoby nieskuteczne, została w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta