Dla kogo prawo do złożenia skargi
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego skargę można złożyć do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.
Prawo do złożenia skargi zostało zagwarantowane każdemu w konstytucji. Przysługuje ono nie tylko obywatelom polskim.
Czego może dotyczyć
Skargi służą w pierwszej kolejności ochronie praw podstawowych, ale także różnorodnych praw i interesów indywidualnych, grupowych oraz interesu ogółu. Efektem skarg może być dążenie do zmian w funkcjonowaniu lub organizacji administracji publicznej, bądź nawet do zmian stanu prawnego.
Zgodnie z przepisami K.p.a. skargi można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą. W ostatnim z tych przypadków, osoba ta (przedstawiciel) nie musi uzasadniać swojego interesu. Zgoda powinna być udokumentowana w dowolny sposób, lecz powinna zostać wyrażona w sposób wyraźny. W przypadku braku potwierdzenia zgody drugiej osoby, organ otrzymujący skargę powinien zobowiązać podmiot składający skargę do uzupełnienia tego braku formalnego. Przedmiotem skargi można objąć wyłącznie te działania bądź zaniechania, które wyczerpują korzystanie przez te podmioty z władzy publicznej. Mogą to być osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne.
Trybem postępowania z K.p.a. nie są objęci prywatni pracodawcy. W postępowaniu tym nie obowiązują żadne terminy ograniczające prawo do składania skarg. Nie ma też ograniczeń ilościowych, ponieważ skargi mogą być składane wielokrotnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta