Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo Środka Kosmosu

17 stycznia 2023 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
Chiny niewiele już ustępują USA pod względem liczby misji kosmicznych rocznie. Testują te nowe lepsze silniki rakiet
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Chiny niewiele już ustępują USA pod względem liczby misji kosmicznych rocznie. Testują te nowe lepsze silniki rakiet

Chiny postawiły na ekspansję pozaziemską i chcą na tym polu wyprzedzić Amerykę. Mają już na orbicie własną stację, ale najważniejszym celem jest Księżyc i jego surowce. W kosmicznym wyścigu Pekin wspierają liczne firmy prywatne.

Kiedy świat żyje amerykańskimi przygotowaniami do lądowania człowieka na Księżycu w ramach misji Artemis, ekspansją SpaceX Elona Muska czy turystycznym misjami statków znanych miliarderów na krawędź Kosmosu, Chiny szybko wyrastają na kosmiczną potęgę. Wyprzedzenie Amerykanów w Kosmosie jest ważnym celem prezydenta Xi Jinpinga.

Pekin nie żałuje pieniędzy. Wystrzelił już setki satelitów, stację kosmiczną, a nawet stał się pierwszym krajem, który wysłał bezzałogowy łazik na niewidoczną stronę Księżyca. Chiny zamierzają stać się drugim krajem na świecie, który umieści swojego obywatela powierzchni Księżyca.

W grudniu Chiny zakończyły budowę stacji kosmicznej Tiangong (Pałac Niebios), wysyłając kolejną trzyosobową załogę statkiem Shenzhou-15. Stacja waży teraz 100 ton i składa z głównego modułu Tianhe (Niebiańska Harmonia) i modułów laboratoryjnych Wentian (Wyprawa do Niebios) i Mengtian (Marzenie o Niebiosach). Do stacji zacumowane są statek towarowy Tianzhou-V i załogowy Shenzhou-15. Stacja jest oczkiem w głowie Pekinu, który liczy, że zastąpi dożywającą swych dni Międzynarodową Stację Kosmiczną, na której wciąż muszą współpracować Rosjanie i Amerykanie. Na Tiangong prowadzone są liczne eksperymenty, np. udało się z powodzeniem zasadzić ryż. Sadzonki osiągnęły do 30 cm. Jak pisze „China Daily”, eksperyment jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12472

Wydanie: 12472

Spis treści
Zamów abonament