Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie przed TSUE w procedurze prejudycjalnej

17 stycznia 2023 | Rzecz o prawie | Anna Cudna--Wagner

Tylko w 2022 r. Trybunał zarejestrował ok. czterdziestu spraw z naszego kraju.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2022 r. obchodził siedemdziesięciolecie. Przez te kilkadziesiąt lat odegrał kluczową rolę w procesie wykładni i stosowania prawa europejskiego, w szczególności odpowiadając na pytania prejudycjalne kierowane przez sądy krajowe.

Polskie sądy mogą zadawać pytania prejudycjalne do TSUE od 2004 r., ale dopiero w ostatnich pięciu latach znacząco ich przybyło. Tylko w 2022 r. Trybunał zarejestrował około czterdziestu spraw z naszego kraju. Biorąc pod uwagę zarówno rosnącą liczbę regulacji europejskich, jak i to, że polskie sądy coraz częściej orzekają także na podstawie prawa europejskiego, pytań prejudycjalnych może być jeszcze więcej.

Szeroko komentowane są pytania oraz orzeczenia dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz w sprawach kredytów frankowych. Istotne wyroki TSUE zapadają jednak także w wielu innych dziedzinach. Przykładowo, w październiku 2022 r. Trybunał wydał wyrok w sprawie C-64/21. Dotyczyła ona dyrektywy Rady 86/653/EWG z 18 grudnia 1986 r. w sprawie koordynacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do przedstawicieli handlowych działających na własny rachunek.

Czego może dotyczyć pytanie prejudycjalne

W trybie prejudycjalnym TSUE odpowiada na pytania sądów krajowych dotyczące wykładni traktatów oraz ważności i wykładni aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12472

Wydanie: 12472

Spis treści
Zamów abonament