Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niespłacony niemiecki dług

24 stycznia 2023 | Rzecz o prawie | Waldemar Gontarski

Pierwszy raz od wojny upomnieliśmy się o sprawiedliwość, która nakazuje przywrócić stan sprzed naruszenia.

Ta postawa prezentowana przez rząd polski to porażka mentalności nakazującej przemilczeć okoliczności niewygodne dla Niemiec. Sprawę odszkodowań rząd RFN uważa za zamkniętą – z taką odpowiedzią niemieckiego MSZ spotkała się nota dyplomatyczna polskiego MSZ w sprawie odszkodowań (reparacji) wojennych (odpowiedź tej treści otrzymali też Grecy w 2019 r.), chociaż za polską racją przemawiają fakty historyczne i prawo.

Tuszowanie zbrodni międzynarodowych

Czy Polska zmierza do destabilizowania międzynarodowego porządku prawnego, wysuwając pod adresem Niemiec żądania reparacyjne? Elementarna kultura prawna powinna przynajmniej zniechęcać do tego, aby nie odróżniać sprawcy zbrodni od pokrzywdzonego.

„W moim odczuciu to tuszowanie takich międzynarodowych zbrodni (któremu towarzyszy bezkarność sprawców), a nie dochodzenie sprawiedliwości przez ofiary, zakłóca międzynarodowy porządek prawny” – słowa sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, pochodzącego z Brazylii, Cançado Trindade (opinia odrębna, pkt 129, wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z 3.02.2012 r., Immunitet jurysdykcyjny państwa, Niemcy v. Włochy).

Gospodarka krzywdy

Jeśli Niemcy dzisiaj mieliby zapłacić za to, co „przetransferowali” do swojej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament