Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chybiona recepta na patologie

24 stycznia 2023 | Rzecz o prawie | Łukasz Bernatowicz

Mniej mieszkań i jeszcze wyższe ceny – takie będą skutki patolegislacji, którą forsuje resort rozwoju.

W ostatnich dniach Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie tylko zapowiedziało walkę z „patodeweloperką”, ale wskazało również konkretne pomysły legislacyjne, które miałyby zapobiec temu zjawisku w przyszłości.

Należy zacząć od tego, że pod rządami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego nie ma w Polsce zjawiska „patodweloperki” wśród firm działających zgodnie z prawem.

Niestety, mamy natomiast do czynienia ze zjawiskiem patolegislacji. Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii to właśnie taki przykład – działania polityków uderzające w populistyczne tony i ogłoszenie wprowadzenia nowego instrumentu prawnego, przy kompletnym pominięciu oceny tego, jakie skutki może on wywołać dla całego rynku dewelopersko-budowlanego. A niestety, wnikliwa analiza proponowanych przepisów każe sądzić, że skutki te mogą być opłakane przy jednoczesnym braku jakichkolwiek korzyści dla społeczeństwa czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament