Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będziemy pracować dłużej, zmusi nas bieda

24 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Blisko połowa z nas chce... obniżenia wieku emerytalnego. – Edukacja finansowa nie przynosi żadnych efektów – rozkładają ręce eksperci.

Tego nie kryje już nawet rząd: emerytury z powszechnego systemu państwowego, czyli z ZUS, będą maleć. Spadać ma stopa zastąpienia, czyli stosunek średniej pensji danego emeryta do jego emerytury. Wedle danych, które podaje Polski Fundusz Rozwoju, w 2010 r. stopa zastąpienia sięgała 62,2 proc. Dziesięć lat później było to 56,4 proc. Według prognoz w 2060 r. wypłacane z ZUS świadczenie stanowić będzie średnio już tylko 24,6 proc. średniej pensji emeryta.

Te spadki to efekt niekorzystnych zjawisk demograficznych. Z jednej strony spada liczba osób aktywnych zawodowo, z drugiej szybko rośnie liczba emerytów. Polskie społeczeństwo starzeje się. Podobnie sytuacja wygląda w wielu krajach europejskich,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament