Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bogaci Polacy bardziej obciążeni długami

24 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Mieszkańcy największych miast mają najwyższe kredyty hipoteczne w relacji do swoich zarobków. Bo i same mieszkania są tam najdroższe, ale też dzięki wyższym wynagrodzeniom mogą więcej w banku pożyczyć.

Mapa zadłużenia Polaków z tytułu potrzeb mieszkaniowych pokazuje bardzo duże różnice regionalne. O ile średni kredyt hipoteczny (w przeliczeniu na jednego kredytobiorcę) w regionie stołecznym warszawskim, jak wynika z danych prezentowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, sięga obecnie aż ok. 214 tys. zł, o tyle na Podkarpaciu – „tylko” ok. 91 tys. zł.

Ile długu do zarobków

Spory dług mieszkaniowy mają też inne bardziej rozwinięte gospodarczo i zamożniejsze województwa – na Mazowszu to średnio 184 tys., a na Pomorzu, Dolnym Śląsku czy w Małopolsce – 139–144 tys. zł. W tzw. Polsce wschodniej jest on wyraźnie mniejszy – w woj. świętokrzyskim,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament