Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tak wygląda dno spowolnienia

24 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Aktywność w głównych sektorach gospodarki w grudniu malała albo stała w miejscu. Najbliższe miesiące będą podobne.

Kondycja polskiej gospodarki pod koniec 2022 r. była jednoznacznie słabsza, niż szacowali ekonomiści – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych. Ale nie na tyle słabsza, żeby przekreślić dotychczasowe prognozy, wedle których recesja w polskiej gospodarce będzie krótka i płytka. W IV kwartale PKB Polski – szeroka miara aktywności ekonomicznej – zwiększył się prawdopodobnie o 1–2 proc. rok do roku, po zwyżce o 3,6 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Najbliższe dwa lub trzy kwartały będą pod tym względem jeszcze słabsze, przy czym w bieżącym kwartale przesądzony wydaje się spadek PKB rok do roku. Będzie to jednak w dużej mierze efekt wysokiej bazy odniesienia sprzed roku. Zmiany aktywności w ujęciu miesiąc do miesiąca i kwartał do kwartału nie będą prawdopodobnie dużo niższe niż pod koniec ub.r.

Nowe wzorce sezonowe

Jak podał w poniedziałek GUS, sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu realnie (czyli w cenach stałych) o 0,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 1,6 proc. w listopadzie. To najsłabszy wynik od lutego 2021 r., gdy handel był jeszcze pod wpływem antyepidemicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament