Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Erdogan chce zostać przy władzy, liczy na Putina

24 stycznia 2023 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Erdogan liczy na odwrócenie trendu w sondażach
autor zdjęcia: Adem ALTAN / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Erdogan liczy na odwrócenie trendu w sondażach

Rosyjskiemu prezydentowi zawdzięcza już powrót tysięcy uchodźców do Syrii. W grze jest odłożenie spłaty tureckich długów wobec Moskwy.

Ostatecznej daty jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że 14 maja w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Nikt nie ma wątpliwości, że 69-letni prezydent Recep Tayyip Erdogan stanie po raz traci do wyborów. Problem w tym, że konstytucja przewiduje, iż prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.

Sam Erdogan nie zgłosił jeszcze swej kandydatury, jednak cała sprawa wywołuje ogromne emocje. Opozycja jest zdania, że o trzeciej kadencji prezydenta nie może być mowy. Zwolennicy Erdogana wskazują, że jego pierwsza kadencja miała miejsce przed gruntowną nowelizacją konstytucji i po wprowadzeniu w 2017 roku systemu prezydenckiego. W tej sytuacji upływająca kadencja ma się liczyć jako pierwsza.

Na tym nie koniec kontrowersji. Planowo wybory miałyby się odbyć 18 czerwca. Nie brak opinii, iż ich przyśpieszenie oznacza, że odbędą się w warunkach skróconej kadencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament