Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fala cięć w IT na razie omija Polskę

24 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Google, znany z wysokich standardów HR, stara się je utrzymać także podczas zwolnień pracowników
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Google, znany z wysokich standardów HR, stara się je utrzymać także podczas zwolnień pracowników

Masowe cięcia kadrowe w zachodnich spółkach technologicznych, które przekroczyły już barierę 200 tys. osób, nie dotknęły polskiego rynku. Ale coraz więcej firm wstrzymuje nowe rekrutacje i ogranicza lub zamraża podwyżki płac.

Jeszcze nie minął styczeń, a liczba spółek technologicznych, które ogłosiły w tym roku plany zwolnień pracowników, sięga już 173 – wynika z najnowszych danych portalu Layoffs.fyi, który monitoruje cięcia kadrowe w branży ICT. Ogłoszone od początku 2023 r. zwolnienia mają objąć prawie 56 tys. osób, niemal tyle samo, ile w pierwszym półroczu 2022 r.

W całym minionym roku cięcia zatrudnienia ogłosiło ponad tysiąc spółek technologicznych, obejmując nimi prawie 159 tys. osób na świecie, z dużym udziałem Indii i USA. Co prawda nawet w USA, gdzie branża IT liczy ok. 3 mln pracowników (cały sektor technologiczny – 12 mln), taka skala cięć nie jest dramatyczna, ale liczy się wrażenie wywołane przez zwolnienia w spółkach będących symbolem sukcesu i silnego wzrostu.

Branża na kontrakcie

Tegoroczne statystyki podbiły ogłoszone w styczniu komunikaty o masowych redukcjach zatrudnienia w czołowych globalnych Big Techach; co najmniej 10 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament