Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powolny marsz rosyjskiej armii

24 stycznia 2023 | Świat | Andrzej Łomanowski

Wraz z nowym dowództwem najezdnicza armia zaczęła odnosić sukcesy w dwóch miejscach frontu. Na razie niewielkie.

Po miesiącach szturmów Rosjanom udało się obejść Bachmut z zachodu. Dotarli do drogi prowadzącej z miasta do Konstantyniwki, ważnej bazy zaopatrzenia ukraińskiej armii.

Wcześniej, wraz ze zdobyciem Sołedaru udało się rosyjskiej armii oskrzydlić Bachmut ze wschodu. Wszystko więc wskazuje na to, że miasto znalazło się w półokrążeniu. W dodatku ukraiński sztab poinformował, że walki znów trwają w samym Bachmucie, nie wiadomo jednak, w której części.

„Obrona Bachmutu pociąga za sobą znaczne koszty, możliwe na przykład, że przeszkadza Ukrainie w prowadzeniu kontrataków w innych miejscach. Ale Kijów zapłaciłby znacznie większą cenę, gdyby pozwolił Rosjanom bez trudu zająć te miasto” – sądzi amerykański Institute for the Study of War.

„Samo z siebie miasto nie ma ani operacyjnego, ani strategicznego znaczenia wojskowego. Ale jeśliby rosyjskie wojska zajęły go stosunkowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament