Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsetki od kredytu w kosztach firmy. Fiskus jest już na tak

24 stycznia 2023 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca nie rozliczy w PIT zakupu mieszkania i domu. Ale nie ma zakazu na inne wydatki.

Zgodnie z Polskim Ładem od 1 stycznia 2023 r. nie można już definitywnie amortyzować mieszkań i domów. Czyli rozliczać w bieżących kosztach wydatków na ich nabycie. Fiskus zgadza się jednak na odliczanie innych wydatków związanych z nieruchomością, w tym odsetek od kredytu zaciągniętego na jej zakup.

Jeśli lokal mieszkalny jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, odsetki są kosztem uzyskania przychodu – potwierdza Krajowa Informacja Skarbowa.

Skarbówka miała wątpliwości

Sprawa wcale nie była oczywista, bo jeszcze kilka miesięcy temu fiskus miał w tej sprawie poważne wątpliwości (pisaliśmy o nich w „Rzeczpospolitej” z 18 października ub.r.). Skarbówka podkreślała, że intencją Polskiego Ładu było wykluczenie z podatkowych kosztów wydatków związanych z nabyciem mieszkania. A odsetki od kredytu takim wydatkiem niewątpliwie są. Jednocześnie fiskus przyznawał, że przepisy zabraniają tylko amortyzacji. Nie ma zakazu na odsetki. Racje były po obu stronach, dlatego konsultanci KIS kazali przedsiębiorcom czekać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament