Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poziom obaw inwestorów jest najwyższy od dekad

24 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Andrzej Stec
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Wszystkie globalne marki cyfrowe trochę obrosły tłuszczem w czasie szczytu covidowego. Teraz wszystko wraca do normy – mówi Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners.

Mamy mocny, pozytywny początek roku na rynkach finansowych, w kraju i za granicą, zarówno na rynku obligacji, jak i akcji. Jaki początek roku, taki cały rok?

Giełdy nie są przewidywalne. Można oczywiście próbować przewidywać, co się stanie, ale efekt będzie prawie losowy. Paradoksalnie wcale nie trzeba wiedzieć, w którą stronę podążą indeksy, żeby na tym zarabiać. Trzeba kupować akcje spółek atrakcyjnie wycenianych. Niezależnie, czy giełdy wzrosną, czy spadną, będzie to dobra inwestycja.

Na spółkach technologicznych, tzw. growth (wzrostowych), w Stanach Zjednoczonych obserwujemy przecenę, która zaczęła się w lutym 2021 r. Kursy spadają już 22. miesiąc. Indeks Nasdaq spada od 14 miesięcy. To nie może trwać w nieskończoność. Być może nawet spadki się skończyły, bo ceny wydają się już atrakcyjne.

Patrząc szerzej na rynek amerykański, który jest globalnym drogowskazem dla inwestorów, wyceny i wskaźniki tamtejszych spółek są niskie czy wysokie?

Są sektory, gdzie jest drogo. Nieatrakcyjne sektory to te, w których wszyscy się „chowali” w ostatnich kilkunastu miesiącach spadków. Były to spółki energetyczne albo produkujące dobra pierwszej potrzeby. Teraz ich wartość rynkowa już nawet 30-krotnie przewyższa ich zysk.

Na drugim końcu mamy te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12478

Wydanie: 12478

Spis treści
Zamów abonament