Gdy fiskus skończy kontrolę – jakie prawa ma podatnik
Przedsiębiorca niezadowolony z ustaleń kontrolujących go urzędników, może złożyć zastrzeżenia do protokołu.
Kontrola budzi wiele obaw, ponieważ wiąże się z weryfikacją poprawności rozliczeń podatników z fiskusem i może wywołać negatywne konsekwencje w postaci sankcji karnoskarbowych nakładanych na nich za popełnione błędy.
Bez zbędnej zwłoki, choć w praktyce przedłużają
Przebieg kontroli prowadzonej przez organ podatkowy dokumentuje się protokołem kontroli. Protokół sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje kontrolowany podatnik. Jeśli protokół zawiera załączniki to podatnik powinien otrzymać protokół wraz z załącznikami, jednak są pewne wyjątki. Organ podatkowy nie ma obowiązku doręczenia załączników razem z protokołem, gdy są to fotokopie, odpisy i wydruki z akt, ksiąg oraz innych dokumentów udostępnionych przez kontrolowanego oraz tych, które zostały zwrócone przez kontrolującego. Inne załączniki, m.in. protokół z zeznań świadków lub opinii biegłych oraz protokół z oględzin, podatnik powinien otrzymać razem z protokołem.
Kontrola zostaje zakończona w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu kontroli. Kontrola powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki jednak nie później niż w terminie wskazanym w upoważnieniu. Praktyka niejednokrotnie wskazuje, że organy podatkowe przedłużają czas trwania kontroli. W takiej sytuacji o każdym przypadku niezakończenia kontroli we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta