Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dał się przemielić polityce

03 kwietnia 2023 | Opinie | Jacek Nizinkiewicz
Paweł Śpiewak (1951–2023)
autor zdjęcia: Maciej Zienkiewicz
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Śpiewak (1951–2023)
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Był wybitny, niezależny i krytyczny. Śmierć Pawła Śpiewaka to strata dla polskiej nauki i relacji polsko-żydowskich.

Miał nadzieję, że z polską polityką da się coś jeszcze zrobić, dlatego zgodził się kandydować w wyborach parlamentarnych 2005 roku. Próbował przekonać polityków do wyższych standardów, wartości. Gdy spotkałem go w 2006 roku, już jako posła PO, zapytałem: „Jak idzie wdrażanie wyższych wartości w polityce?”. Tylko skrzywił się i machnął ręką. – Był bardzo rozgoryczony polityką, która zamiast się poprawiać, z mozołem stacza się w dół – powiedział prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW o prof. Pawle Śpiewaku.

Socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji, zmarł nagle 30 marca 2023 roku. – Kiedy ostatni raz widziałem się z nim w jednej telewizji, powiedział: „Został mi rok życia”. Zamurowało mnie. Musieliśmy już wchodzić na antenę i później tematu nie podjął, a mi nie wypadało pytać – wspomina prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były szef Unii Pracy. Był krytyczny wobec ugrupowań politycznych, z każdej ze strony. – Nie przymilał się do żadnej strony, był krytyczny bez względu na cenę, jaką później...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12537

Wydanie: 12537

Spis treści
Zamów abonament