Luka płacowa znacznie się różni w zależności od województwa
Największe przeciętne różnice płacowe pomiędzy kobietami i mężczyznami występują na Śląsku. Najmniejsze są w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.
Zlikwidowanie luki płacowej jest bardzo proste: wystarczy, aby każdy zarządzający firmą poprosił księgową i dział HR, by monitorowali i eliminowali różnice w wysokości płac pomiędzy kobietami oraz mężczyznami – zauważa Kazimierz Sedlak, dyrektor w firmie doradczej specjalizującej się w badaniach na rynku wynagrodzeń Sedlak & Sedlak. – Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest powszechne, oznacza to, iż istnieje wiele innych, głównie kulturowych i społecznych przyczyn rozbieżności wynagrodzeń pomiędzy płciami – dodaje ekspert. Przypomina, że pierwsze europejskie prawne zapiski dotyczące równości płac zostały zawarte w traktacie rzymskim, czyli 66 lat temu, a pomimo to luka płacowa – tak w Europie, jak i w Polsce – istnieje.
Jego zdaniem wielkość luki zależy przede wszystkim od struktury zatrudnienia: im wyższy poziom w hierarchii (a co za tym idzie – wyższa pensja), tym mniej zatrudnionych kobiet. – W spółkach giełdowych kobiety stanowią kilkanaście procent osób na najwyższych stanowiskach – na nich różnice płacowe między płciami są najpoważniejsze. Na niższych stanowiskach, na których pracuje wiele kobiet, luka płacowa jest mniejsza – dodaje ekspert. Ważne są także: specyfika branży, ale też powszechne przekonanie zarządzających, że w ich firmach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta