Wielkie firmy dają bonus rozwojowy regionom
Dla zamożności regionów ważne jest, by na ich terenie było jak najwięcej dużych przedsiębiorstw. To ich potencjał, a nie ogólna liczba firm, przekłada się na wkład do regionalnego PKB.
Duże firmy, w których pracuje przynajmniej 250 pracowników, stanowią zaledwie ułamek wszystkich przedsiębiorstw, jednak z naszej analizy wynika, że to ich obecność ma większy wpływ na zamożność regionów niż całkowita liczba firm.
Informacje o aktywnych firmach i instytucjach posiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych – to płatnicy składek ubezpieczeniowych. Z danych tych wynika, że najwięcej firm działa na Mazowszu, a najmniej w woj. opolskim. Jednak tak jak Mazowsze jest liderem PKB liczonego na mieszkańca – w ub.r. było to ponad 156 proc. średniej krajowej, tak w woj. opolskim PKB per capita wyniósł 81,6 proc. średniej. To dziewiąty regionalny wynik w kraju.
– Najprawdopodobniej wpływ dużych firm na wkład przedsiębiorczości do PKB wynika stąd, że są wsparte stosownie dużym kapitałem, często zatrudniają wyspecjalizowanych pracowników. To oznaczać może lepszą, efektywniejszą organizację pracy, większą wydajność i lepszą niż w mniejszych przedsiębiorstwach strukturę kosztów. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na wyższą sprzedaż liczona na zatrudnionego – przypuszcza Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, który oszacował regionalne PKB za zeszły rok.
Opolszczyzna wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta