Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta wieloletnia nie zawsze będzie konieczna

03 kwietnia 2023 | Podatki i księgowość | Paweł Barnik

Jeśli kwota odliczenia jest równa kwocie korekty, podatnik nie musi korygować podatku naliczonego za 2022 rok dla środka trwałego mimo, że został on objęty już pierwszym rokiem korekty.

Przypomnijmy, że korekta podatku naliczonego dotyczy podatników stosujących odliczenie częściowe (czyli odliczających VAT za pomocą tzw. prewskaźnika lub wskaźnika proporcji). Odliczenie takie ma miejsce zwykle na moment otrzymania faktury (według wartości wskaźników wstępnych – obliczonych na podstawie danych zwykle za rok poprzedni lub nawet dwa lata wstecz). Gdy dla zakończonego roku wartość tych wskaźników różni się choćby o jeden punkt procentowy – wymagana jest tzw. korekta podatku naliczonego. Korektę taką podatnicy wykazują w rozliczeniu za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku.

Kupił pod koniec roku

Choć rozliczenie podatku naliczonego za pierwszy okres rozliczeniowy 2023 r. wielu podatników ma już za sobą, warto przeanalizować sytuację, w której taka korekta nie była wymagana. Zdarzają się przypadki gdy nabycie środka trwałego (o wartości początkowej przekraczającej 15 tys. zł) ma miejsce pod koniec roku (zwykle listopad lub grudzień) – i w tym również roku środek taki jest przyjmowany do użytkowania. Natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12537

Wydanie: 12537

Spis treści
Zamów abonament