Jakie są konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego w terminie
Podatnik naraża się nie tylko na konieczność zapłacenia odsetek, ale także na nieprzyjemności wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Nie może też przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Natomiast zgodnie z ordynacją podatkową, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Dlatego też, w tym roku ostatnim dniem na złożenie zeznania podatkowego za 2022 rok jest 2 maja.
Na początku warto zwrócić uwagę na fakt, że dokonano ujednolicenia w zakresie terminu składania zeznań podatkowych. Dotychczas, w terminie do 30 kwietnia należało złożyć m.in. zeznania na formularzach PIT-37 (osoby fizyczne osiągające przychody za pośrednictwem płatnika), PIT-36 (osoby fizyczne osiągające przychody m.in. z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych) czy też PIT-38 (osoby fizyczne, które uzyskały przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Od tego roku w tym samym terminie składane są również zeznania na formularzach PIT-28 (osoby fizyczne osiągające przychody objęte ryczałtem od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta