Czy zmniejszenie udziału kapitałowego wspólnika w spółce stanowi transakcję kontrolowaną
Działania realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi, dotyczące zmian w kapitale zakładowym, dostarczają na gruncie przepisów o cenach transferowych wielu wątpliwości interpretacyjnych.
Z perspektywy podatnika, ocena czy takie działania należy traktować jako transakcję kontrolowaną – a następnie rozpatrywanie ewentualnego obowiązku dokumentacyjnego oraz sprawozdawczego dla takiej transakcji kontrolowanej, może okazać się utrudniona. Poczynienie wskazanych ustaleń jest o tyle istotne, że w przypadku gdy podatnik zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie sporządzi takiej dokumentacji podatkowej oraz nie wywiąże się z ciążących na nim obowiązków sprawozdawczych, podlega z tego tytułu odpowiedzialności karno-skarbowej.
Definicja
Definicja legalna transakcji kontrolowanej została określona w znowelizowanych przepisach o cenach transferowych, wiążących podatników od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z brzmieniem art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT oraz art. 23m ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, transakcja kontrolowana to identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
Wskazana definicja transakcji kontrolowanej nie rozwiała wszystkich wątpliwości interpretacyjnych podatników, w szczególności w zakresie działań, które nie mają materialnego charakteru. W celu ułatwienia podatnikom odpowiedniej klasyfikacji zdarzeń, Minister...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta