Kognitywna wojna domowa
Należymy do różnych kategorii społecznych, które strzelają do siebie z informacyjnych bunkrów.
Mózg nie służy do myślenia. Tak jak inne organy naszego ciała (nerki, płuca, wątroba itp.) ma jedno zadanie – podtrzymać organizm, którego jest częścią, przy życiu. Z tego faktu wynika, że ulegamy fałszywym heurystykom, zamykamy się w bunkrach informacyjnych (słowo „bańki” uważam za mylące, bo zawiera w sobie jakąś lekkość i możliwość ich przebicia), a w kwestii szczepionek wierzymy bardziej szwagrowi niż lekarzowi.
Ta prawda obejmuje także jedną z funkcji mózgu, czyli zapamiętywanie. Odpowiedzialny za to jest hipokamp, mały ośrodek w mózgu, dzięki któremu pewne rzeczy pozostają w naszej pamięci, a zdecydowana większość wydarzeń znika bezpowrotnie. Ten proces także ma swoje ewolucyjnie uzasadnione znaczenie i jego głównym celem jest ułatwienie nam jak najdłuższego życia.
Dlaczego o tym piszę? Bo za chwilę przeniesiemy się do połowy lat 90. ubiegłego wieku i być może nie wszyscy będą je pamiętać tak jak ja. Zapewne przed oczami stanie nam walka o prezydenturę między Lechem Wałęsą a Aleksandrem Kwaśniewskim oraz rywalizacja AWS z SLD. Większość będzie miała wrażenie, że temperatura ówczesnych sporów dorównywała dzisiejszej. To wrażenie nie musi być błędne – o czym może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta