Premia dla sędziego?
Obiektywne i sprawdzalne kryteria mogłyby być podstawą przyznawania premii motywacyjnej.
Przepisy dotyczące wynagradzania sędziów nie przewidują przyznawania im premii za sprawne i szybki wykonywanie obowiązków. Pracodawca nie może więc ich w ten sposób nagrodzić ani też zmotywować pozostałych orzeczników do bardziej zaangażowanej i wydajnej pracy. Może warto to zmienić.
System wynagradzania sędziów wynikający z przepisów usp opiera się na stawkach awansowych wynagrodzenia zasadniczego. Stawki te w poszczególnych rodzajach sądów wzrastają wraz z okresem zatrudnienia. Oznacza to, że system ten promuje w istocie dłuższy staż pracy. Im dłużej zatem ktoś pracuje w danym rodzaju sądu (rejonowym, okręgowym lub apelacyjnym), tym w sumie ma większe wynagrodzenie. W wynagrodzeniu za pracę sędziów nie uwzględnia się natomiast w ogóle ilości i jakości świadczonej pracy (a contrario art. 78 § 1 k.p.).
Oprócz wynagrodzenia zasadniczego sędziom przysługuje dodatek stażowy, czyli kolejny element związany ze stażem pracy. Mamy ponadto skomplikowany system dodatków funkcyjnych, które wynikają zasadniczo z przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom.
Przepisy usp przewidują jeszcze dodatki związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta