Granice ochrony dóbr osobistych
Kontynuując problematykę ochrony dóbr osobistych, należy zauważyć, że niestety nadal dostrzegalne są próby rozszerzania granic tej ochrony. Taki przypadek w najnowszym orzecznictwie dotyczył roszczenia, którego bazą miała być możliwość kierowania samochodem.
Analizy tego przypadku dokonał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 lutego 2022 r., II CSKP 232/22 (orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl, poza wyraźnie wskazanymi źródłami). W uzasadnieniu tego orzeczenia podniósł, że istotą sporu w rozpoznawanej sprawie było nie tyle wskazanie zakresu dobra osobistego w postaci wolności w rozumieniu art. 23 k.c., ile zdefiniowanie dobra osobistego jako takiego będącego niematerialnym i niemajątkowym przedmiotem stosunku cywilnoprawnego. Przypomniał, że w klasycznej teorii prawa cywilnego wypowiadano się na ten temat wielokrotnie. Odwołując się do literatury, dostrzegł m.in. wypowiedź, wedle której dobrami osobistymi są indywidualne wartości świata uczuć, życia psychicznego człowieka, a ochrona tych dóbr jest ochroną przed zamącaniem spokoju psychicznego i naruszaniem uczuć przez wyrządzanie „krzywdy osobistej”, model ten odpowiada zaś tylko sytuacji osób fizycznych o pewnym postulowanym stopniu rozwoju i zdrowia psychicznego (z odwołaniem się do: S. Grzybowski, „Prawo cywilne. Zarys części ogólnej”, Warszawa, 1985, s. 151).
Dostrzegł także, że ten subiektywny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta