Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozwy w obronie wynagrodzeń

12 kwietnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Jacek Skała

Prokuratorzy i sędziowie powinni masowo wstąpić na ścieżkę sądową.

W lutym 2008 r. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski skierował do konsultacji społecznych projekt rozdzielający wynagrodzenia sędziów i prokuratorów. Wcześniej przez wiele miesięcy próbowano udowadniać, że sędziowie nie otrzymują podwyżek, bo ciągną za sobą balast w postaci wynagrodzeń prokuratorskich. W tym samym czasie przekonywaliśmy sędziów, że tylko razem wywalczymy korzystne rozwiązania w sferze naszych wynagrodzeń, a zwłaszcza ich powiązanie z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Zrozumiała to ówczesna Iustitia, kierowana przez Macieja Strączyńskiego i środowisko skupione wokół forum sędziowie.net. Po wspólnej akcji protestacyjnej we wrześniu 2008 r. uzyskaliśmy powiązanie wynagrodzeń ze średnią płacą w gospodarce od stycznia 2009 r. Od tej chwili wynagrodzenia sędziów i prokuratorów rosły systematycznie, tak samo jak średnia krajowa, i stały się niezależne od arbitralnych decyzji polityków. Wyjątkiem był rok 2013, kiedy je „zamrożono”, co skończyło się wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. Ten co prawda przyznał rację rządzącym, ale wskazał wyraźnie, że takie rozwiązanie może mieć wyłącznie incydentalny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12544

Wydanie: 12544

Spis treści
Zamów abonament