Praktyka czyni mistrza
Policja pomaga w kształceniu przyszłych prokuratorów.
Właściwe przygotowanie do trudnego, ale bardzo ciekawego zawodu prokuratora wymaga złożonego i wieloaspektowego kształcenia. Obok potężnej dawki wiedzy teoretycznej aplikant prokuratorski powinien spędzić wiele godzin na zajęciach praktycznych, aby móc w przyszłości optymalnie wykorzystać swój potencjał.
Nawet jednak najdoskonalsza znajomość procedury karnej nie wystarczy do prawidłowego przeprowadzenia oględzin miejsca popełnienia przestępstwa, np. zabójstwa czy wypadku komunikacyjnego. Prokurator powinien dobrze znać mechanizmy poszukiwania, pozyskiwania i rozpoznawania dowodów na miejscu zdarzenia, tak aby później dokonać ich prawidłowej oceny czy zasięgnąć stosownej opinii specjalistycznej. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, chcąc nadążyć za szybko rozwijającą się i zmieniającą wiedzą z zakresu kryminalistyki i innych pomocniczych nauk sądowych, stworzyła podopiecznym możliwość doskonalenia umiejętności.
Na wspólnych barkach
Trzeba wspomnieć, że liczba zajęć z nauk sądowych na uniwersytetach jest, delikatnie mówiąc, bardzo skromna, a student może ukończyć swoją edukację nawet bez kontaktu z takimi przedmiotami jak kryminalistyka czy medycyna sądowa. Dlatego ciężar przygotowania przyszłych prokuratorów spoczywa praktycznie na KSSiP.
Zadanie to wykonywane jest z powodzeniem także dzięki współpracy Krajowej Szkoły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta