Siej i zbieraj nienawiść
Prowokacje na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie mają służyć politycznym celom Hamasu.
Teorie konspiracyjne działają. Nie tylko jako sensacyjne treści w internecie, ale też jako narzędzie polityczne. A kiedy kłamstwo prowadzi do przemocy i przynosi korzyść kłamiącym, fanatycy pokroju Hamasu będą po nie sięgać raz po raz.
Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości, jakie skutki przynosi posługiwanie się kłamstwem w celu wywołania aktów terroryzmu, nie musi szukać dalej niż koszmarny atak przeprowadzony w ostatni piątek. Dwie Izraelki urodzone w Londynie, 15-letnia Rina i jej 20-letnia siostra Maja, zostały zamordowane, a ich matka odniosła ciężkie rany, kiedy palestyński terrorysta ostrzelał ich samochód. Tego samego wieczoru, w skutek ataku na nadmorskim deptaku w Tel Awiwie, zginął Alessandro Parini, 35-letni prawnik z Rzymu, a rany odniosło siedmiu turystów z Włoch i Wielkiej Brytanii.
Co więcej, nienawiść szerzona przez Hamas i innych palestyńskich aktorów niesie skutki dalece gorsze niż śmierć niewinnych cywilów. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne w odniesieniu do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. To święte miejsce, na którym stały w czasach starożytnych Pierwsza i Druga Świątynia, a w którym obecnie znajdują się meczety Kopuła na Skale i Al-Aksa, od dawna stanowiło punkt zapalny, w którym rodziła się przemoc.
Fałszywe teorie
Od ponad stulecia bezpodstawne oskarżenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta