Weksel nie zabezpieczy potencjalnych roszczeń
Zastosowanie weksla in blanco do zabezpieczenia możliwości uzyskania odszkodowania od pracowników materialnie odpowiedzialnych jest nieskuteczne. W takim przypadku jest on uznawany za nieważny.
Powierzenie pracownikowi mienia znacznej wartości z obowiązkiem jego zwrotu lub wyliczenia się (np. powierzenie towarów magazynierowi, przedstawicielowi handlowemu lub sprzedawcy) nierzadko wiąże się ze znacznym ryzykiem pracodawcy. Ten w razie niewywiązania się przez pracownika z tego obowiązku – np. na skutek uszkodzenia mienia, jego utraty lub tzw. manka – może ponieść znaczne straty finansowe. Natomiast odzyskanie od pracowników równowartości utraconych towarów nie jest wcale prostą sprawą, gdyż postępowania sądowe o odszkodowanie często trwają latami i łączą się z dodatkowymi kosztami oraz stratą czasu.
Zakaz stosowania
Aby temu zapobiec, pracodawcy poszukują skutecznych form zabezpieczeń. Niekiedy sięgają także po weksle in blanco, które mają zabezpieczać ich roszczenia odszkodowawcze i zarazem działać prewencyjnie na pracowników. Jednak taka forma zabezpieczenia wierzytelności wobec pracowników jest obecnie uznawana za wadliwą. W konsekwencji nie ułatwi ewentualnego postępowania przed sądem.
Wydawać by się mogło, że do zabezpieczania należności pracodawców dobrze nadają się weksle własne in blanco podpisywane przez pracowników. Wekslem własnym in blanco jest dokument, który nie zawiera wszystkich określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta