Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nierówne wybory

20 kwietnia 2023 | Kraj | Wiktor Ferfecki
Zdaniem PKW aktualny podział na okręgi narusza obowiązujące przepisy
autor zdjęcia: PAP/Darek Delmanowicz
źródło: Rzeczpospolita
Zdaniem PKW aktualny podział na okręgi narusza obowiązujące przepisy

Sejm nie wprowadzi już postulowanych przez PKW zmian w okręgach. Oznacza to, że wbrew konstytucji głos różnych wyborców będzie miał różną wagę.

W woj. podkarpackim mieszka około 2 mln osób, minimalnie więcej niż w woj. lubelskim. Tymczasem wybiera się w nim pięcioro senatorów, a w lubelskim – sześcioro. To jeden z absurdów w podziale kraju na okręgi do Sejmu i Senatu.

Zgodnie z konstytucją wybory powinny być równe. Takie jednak nie są i nie będą. Z naszych ustaleń wynika, że przed wyborami nie ma już szans na usunięcie nierówności w podziale na okręgi.

PKW domaga się zmian

O tym, że takie zmiany są konieczne, napisała 21 października ub.r. Państwowa Komisja Wyborcza do marszałek Sejmu Elżbiety Witek we wniosku w sprawie zmiany granic okręgów wyborczych i liczby wybieranych posłów.

„Aktualny podział na okręgi określone w załącznikach do ustawy narusza przepisy”’ – napisała komisja, podpierając to wyliczeniami. Zgodnie z kodeksem wyborczym „ustalenia liczby posłów wybieranych w poszczególnych okręgach (...) dokonuje się według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12551

Wydanie: 12551

Spis treści
Zamów abonament