Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do 2 maja 2023 r. można zmienić formę opodatkowania za 2022 rok

20 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Anna Misiak Martyna Derach

Wsteczne przejście z podatku liniowego czy ryczałtu na rozliczenie według zasad ogólnych nie opłaci się każdemu przedsiębiorcy. Podejmując decyzję należy uwzględnić m.in. osiągnięty przychód, odmienność zasad liczenia składki zdrowotnej i możliwość wliczenia jej w koszty, a także prawo do ulg.

1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy tzw. Polskiego Ładu (tj. ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2021 r., poz. 2105 ze zm.), które stały się głównym czynnikiem determinującym wybór optymalnej formy opodatkowania przez podatników prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Od lipca 2022 r. obowiązują natomiast przepisy ustawy nowelizującej Polski Ład, zwanej Polskim Ładem 2.0 (tj. ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2022 r., poz. 1265 ze zm.), która wprowadziła istotne modyfikacje, takie jak np. obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych dla pierwszego progu skali podatkowej z 17 proc. na 12 proc., czy też możliwość odliczenia części składki zdrowotnej przez podatników opodatkowanych liniowo lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Modyfikacje te spowodowały, że część przedsiębiorców, którzy na początku 2022 r. zdecydowali się zmienić formę opodatkowania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, teraz mogą ponieść negatywne konsekwencje takiego działania. Przykładowo, wybór ryczałtu ze względu na niską, 12-proc. stawkę podatku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12551

Wydanie: 12551

Spis treści
Zamów abonament