Ulgi podatkowe – czy pamiętamy o wszystkich?
Podatnicy mogą korzystać z nowych przywilejów podatkowych. Nie wszystkie gwarantują od razu gigantyczne oszczędności podatkowe, przy niektórych korzyści są ograniczone.
Polski Ład nie jest hasłem, które budzi entuzjazm po stronie podatników. Niemniej, jeśli przyjrzeć się regulacjom podatku dochodowego od osób prawnych, to począwszy od 1 stycznia 2022 r., pojawił się szereg zmian mających charakter pozytywny. Do najważniejszych można zaliczyć wprowadzenie nowych ulg podatkowych. Nie można też pominąć istotnych zmian w reżimie Polskiej Spółki Holdingowej oraz w estońskim CIT.
Zyski i oszczędności dla podatników
Ze względu na skalę zmian w podatku dochodowym od osób prawnych nie wszystkie korzystne rozwiązania – na co wskazują też doświadczenia ostatniego roku – zostały w pełni przyswojone przez podatników. Warto więc raz jeszcze przyjrzeć się katalogowi ulg podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład.
Oto on:
∑ ulga na innowacyjnych pracowników (art 18 ea ustawy o CIT);
∑ ulga na ekspansję (art. 18 eb ustawy o CIT);
∑ ulga na prototyp (art. 18ea ustawy o CIT);
∑ ulga konsolidacyjna (art. 18 ec ustawy o CIT);
∑ ulga związana z kosztami debiutu giełdowego – tzw. ulga na IPO (art. 18 ed ustawy o CIT);
∑ ulga na działalność sportową, kulturalną i edukacyjną – tzw. ulga na CSR (art. 18 ee ustawy o CIT);
∑ ulga na robotyzację (art. 38 eb ustawy o CIT);...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta